buv.lv
   Pieprasīt informāciju  |  Izdrukāt  |  Nosūtīt draugam
SIA ANGA

SIA ANGA

Rīga, Latvija
Telefoni: 29351351, 67702217
Fakss: 67702217

Kāpnes, Margas

Būtiskais interjera elements – kāpnes!

Kāpnes ir mājas iekštelpu vizītkarte. Tām ir jākalpo gan par dizaina elementu, gan jābūt praktiskām un ilgi lietojamām. Tajā pašā laikā tas ir viens no sarežģītākajiem galdniecības izstrādājumiem, jo prasa vispusīgas zināšanas. Kā to visu paveikt? Vai uz to ir vērts taupīt līdzekļus? PB lūdz padomu firmu speciālistiem.

Jānis Gailītis, SIA ANGA valdes loceklis:
- Būvējot jeb pareizāk sakot – projektējot kāpnes un domājot par to lietošanas ērtumu, galvenā uzmanība būtu jāpievērš pietiekamas platības atvēlēšanai šim ēkas mezglam. Pietiekama platība būtu, ja, zinot starpstāvu augstumu, varētu ievietot attiecīgo pakāpienu skaitu ar parametriem b+h=450, kur „b” būtu robežās no 270mm līdz 300mm, bet „h” - attiecīgi no 180mm līdz 150mm (b – kāpiena dziļums, h – kāpiena augstums). Ja šis nosacījums tiks ievērots, tad kāpšana būs ērta, neatkarīgi no kāpņu formas – taisnas, ar pagriezieniem 900 vai 1800, vītņu vai lokveida.

kāpnes


Kāpņu būves materiālu izvēle var būt sekojoša – koks, betons, metāls, akmens plātnes, flīzes, stikls un citi. Katram materiālam ir sava izejmateriāla cena un apstrādes cena un izvēle katrā konkrētā gadījumā atkarīga no pasūtītāja finansiālajām iespējām un vēlmes redzēt kādu konkrētu materiālu vai veidu savā interjerā. To visu noteikti papildina dizainera (ja ir) redzējums un pieejamo meistaru iespējas.

Tāpat kā izvēloties materiālus, arī kāpņu forma (taisnas, ar pagriezieniem, vītņveida vai lokveida) lielā mērā atkarīga no telpas iespējām, pasūtītāja, dizainera un meistaru redzējuma un iespējām. Vizuāli efektīgākās noteikti minētu vītņveida vai lokveida kāpnes – pie nosacījuma, ja tās uzbūvētas profesionāli un kvalitatīvi. Taču modernajā interjerā tikpat lieliski var iederēties arī pilnīgi taisnas kāpnes - ja tās papildina ēkas interjera vadlīnijas. Prakse liecina, ka tomēr lielākā daļa kāpņu ir t.s. taisnās ar pagriezienu 900 vai 1800 - šis variants neapšaubāmi ir visdemokrātiskākais, jo kāpnēm interjerā ir atvēlēta galvenokārt funkcionālā loma. Jāpiebilst, ka SIA ANGA, projektējot un būvējot arī šādas kāpnes, atradusi iespēju tajās parādīt nelielu rozīnīti.

Kāpņu konstruktīvā komplektācija – nesošā daļa jeb pamats, pakāpieni un margu materiālu izvēle arī ir atkarīga no pasūtītāja un dizainera. Taču vajadzētu ievērot principu, ka pamats ir jābūvē no materiāla, kas nav vājāks kā pakāpieni, t.i., koka pamatne un akmens pakāpieni nav savienojami. Ja izvēlēti akmens (granīts vai marmors) kāpieni, tā pamatni vajadzētu būvēt no betona vai metāla. Margas no metāla visnotaļ labi saderēs gan ar koka pamatni un kāpieniem, gan citām variācijām. Neapšaubāmi interesantus risinājumus margām var atrast, komplektējot statņos koku kopā ar metālu.

Kāpņu ekspluatācijas nosacījumi un īpašības atkarīgas no pielietotā materiāla un apdares. Būvējot kāpnes eksterjerā no koka, jārēķinās ar atmosfēras ietekmi un to, ka pēc pāris gadiem vajadzēs atjaunot koka aizsargpārklājumu, ja, protams, nevajadzēs mainīt kādu nekvalitatīvo koka elementu, kas ļoti ticams mūsu mainīgajos klimatiskajos apstākļos. Izvēloties āram betonu, akmeni, flīzes vai cinkotu metālu, rūpes būs krietni mazākas. Ja ir finansiālas iespējas un vēlme redzēt ko oriģinālu pie savas mājas, var būvēt lieliskas spirālveida kāpnes no nerūsējošā tērauda un krāsot piemērotā tonī. Šāds izstrādājums rūpes ekspluatācijā neradīs ilgus gadus.

Interjerā kāpņu elementu izturība un ilgtermiņa vizuālais izskats arīdzan atkarīgs no produkta sākotnējās izgatavošanas kvalitātes un pielietotajiem materiāliem. Neapšaubāmi liela nozīme ir cilvēku - lietotāju attieksmei. Katrā gadījumā eļļoti vai lakoti pakāpieni, neatkarīgi no ekspluatācijas intensitātes, būtu atkārtoti jāpārlako vai jāpāreļļo pēc zināma laika – pusgada, gada vai vairāk, galvenais, lai nodilums nebūtu sasniedzis koksni, tad kāpienus vajadzēs demontēt, pārslīpēt un no jauna klāt eļļu vai laku.

Ja pakāpieni izgatavoti no stikla, liela vērība jāvelta, lai putekļu un smilšu daļiņas no ārpasaules iespējami mazāk tās sasniegtu. Skrāpējumi uz stikla nav labojami - kādā brīdī šie dārgie elementi būs jāmaina.

Visbeidzot, izstrādājuma cena –atkarīga no pielietotajiem izejmateriāliem un to apstrādes sarežģītības un kvalitātes. Šajā ziņā viss atkarīgs no pasūtītāja un izvēlētajiem meistariem (firmām).kāpnes kāpnes
   Pieprasīt informāciju  |  Izdrukāt  |  Nosūtīt draugam